poniedziałek , Lipiec 15 2019
Home / Bez kategorii / Bezdomne koty

Bezdomne koty

kot na ramówkę

KIM SĄ DZIKIE KOTY

Dzikie koty to ten sam gatunek kota co zwykły, domowy kot. Różnica polega na tym, że dzikie koty nie żyją w gospodarstwach ludzkich.  Niektóre są dzikie od urodzenia i żyją w grupach zwanych koloniami, inne stały się dzikie w wyniku zgubienia się lub porzucenia.  Kolonie dzikich kotów mogą powstać dosłownie wszędzie – na osiedlach mieszkalnych, podwórkach szpitalnych czy też w  fabrykach.

Wierzymy, że takie kolonie kotów mogą istnieć, jeśli tylko spełniane są następujące warunki ich ochrony:

1 Zainteresowany nimi człowiek lub grupa osób troszczących się o dobro kotów, bierze odpowiedzialność za regularne sprawdzanie ich dobrostanu. Częściej niż koty domowe, dzikie koty chorują i ulegają wypadkom, dlatego potrzebna jest im opieka.

2 Właściciel terenu, na którym dzikie koty założyły kolonię, zgadza się na ich obecność zapewniając kotom stały byt i bezpieczeństwo.Jeśli spełnione są powyższe warunki, proponujemy następujący plan akcji:- wszystkie koty powinny być wyłapane w sposób humanitarny i zabrane na badania weterynaryjne- podejmujemy wszelkie kroki aby zapewnić młodym kociakom oraz tym mniej zdziczałym NOWE DOMY –  zasługują przecież na nie jak i   na swoich własnych ludzi- zwierze, które jest bardzo chore lub ranne i nie może wrócić do swojej kolonii, powinno zostać uśpione aby uchronić je od dalszego cierpienia oraz od rozprzestrzeniania choroby wśród innych kotów- wszystkie pozostałe koty, które są zbyt dzikie aby móc znaleźć dom, powinny być poddane zabiegowi sterylizacji/kastracji, aby zapobiec dalszemu rozmnażaniu

CO ZROBIĆ JEŚLI ZOBACZYSZ KOTA W SWOIM OGRODZIE?

Spróbuj zorientować się czy  jest on czyimś pupilem czy jest bezdomny (dziki) – te drugie są z reguły nieprzyjazne i niedostępne.

BEZDOMNE KOTY

Bezdomne koty kiedy stają się dorosłe, zdolne są  do zajmowania się sobą  i nie mają właściciela.  Nie należy karmić tych kotów. Jeśli będziesz je karmić, będą wracać do Ciebie i staną się od Ciebie zależne.  Nie ładnie jest też raz nakarmić kota, a później przestać. Kocięta, które mają mniej niż 6 tygodni mogą jeszcze zostać udomowione , ale zmiana ich nastawienia będzie kosztowała dużo pracy.

KOTY DOMOWE CZY KANAPOWE?

Większość kotów będzie się wałęsać, nawet jeśli są dobrze dokarmiane w domu.

◦ jeśli zostawisz kota samego, on i tak znajdzie drogę do domu, chyba, że jest bardzo młody

◦ jeśli zaczniesz je karmić, będą do Ciebie wracać

◦ jeśli martwisz się, że Twój kot mógł zaginąć, popytaj o niego w okolicy i rozwieś plakaty z jego zdjęciem i opisem .

Zobacz też

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *